Teknoloji

Sohbet Siteleri ve Bugünü

Sohbet Odaları

Keyifli bir akşamda sohbet ya da hafta sonunu güzel bir şekilde geçirmek ister misiniz? Chat odaları gününüze ve gecenize keyif katmak için tüm imkanlarıyla sizlerin hizmetinde olmaya devam etmektedir. Sohbet siteleri içerisinde Geveze, Söyle ve Sohbetçi gibi büyük muhabbet ağları güzel zamanlar geçirmeniz için çalışmaya devam etmektedir. Pek çok kanal operatörü, sunucu operatörü ve chat sitesi kullanıcıların rahat ve keyifli bir sohbet yapması için gönüllü olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Sohbet Siteleri

Geçmişte büyük IRC ağları ve sadece mIRC ile girilebilen sunucular mevcuttu. Adanet, Çesan, Marketweb gibi anlık kullanıcı sayıları 4000 civarında olan Internet Relay Chat sunucuları vardı, insanlar Türkiye’nin dört bir yanından bu sunucularda sohbet edebilmek için adeta yarışırlardı. Chat sohbet ortamı olarak adlandırılabilecek bu sunucularda pek çok I.R.C. kanalı ve operatör hizmet vermekteydi, 2000’li yılların ortalarından itibaren diğer sosyal ağların çıkmasıyla birlikte IRC muhabbet ortamlarına olan rağbet azalmaya ve daha az insan girmeye başladı.

Sohbet Odaları & Sohbet Siteleri

Zamanında elit bir kesimin sadece evinden erişip girebildiği muhabbet kanalları şu an Türkiye’de sayıları yüzleri aşabilecek irili ufaklı bir yapıya ne yazık ki bölündüler. Google aralarında daha çok Sohbet, Sohbet Odaları ve Chat kelimelerinin daha sıklıkla arandığını ve çok büyük iRC networklerin pek çok domain alarak kullanıcı sayılarını sabit tutma ya da attırma yoluna gittikleri de bilinen gerçeklerden biridir.

miRC döneminin yavaş yavaş kapanmasıyla browser üzerinden Java Sohbet hizmeti pek çok sitede yaygınlaştı fakat Java’nın sürekli güncellenmesi ve sertifikasyon problemleri yüzünden pek çok kullanıcı azalan irc sunuculara girememeye ve sorunlar yaşamaya başladılar. 2012 yılından itibaren Adobe Flash destekli chat sohbet siteleri ya da flash sohbet girişi olan web sayfaları sayesinde kullanıcılar tekrar sunuculara ve sohbet imkanına kavuşmuş oldular. Tabiki bu irc dünyası için geç kalınmış gelişmelerden biri olarak da kabul edilebilir.

Sohbet Sitesi Bugünü …

Dünün ve bugünün en büyük problemlerinden birisi ise eski irc camiası kullanıcıları için kaliteli ve elit sohbet edebilecek insan bulma sıkıntısı olarak da gösterilebilir. Kalitenin ve insan kalitesinin düştüğü kullanıcıların sadece cinsel sohbet amacıyla; Türkiye’de girdiği pek çok İnternet Aktarmalı Sunucu bu kullanıcılara yönelik bazen etik bazen etik olmayan imkanlar hazırlamaya ve sunmayı da sürdürmektedir.

IRC’nin altın çağlarının geçtiği ve eski güzel günlerin mum gibi arandığı bugünlerde, Artık yeni nesil sohbet siteleri ve kullanıcı odaklı yaklaşımlarla eskiyi geri getirme çabası vardır. Pek çok chat siteleri kurucusu tarafından hedeflenen en temel gereksinimlerden biri halini de almıştır.

İster zaman geçirmek isteyin, isterseniz yetişkin sohbet edebileceğiniz birini arayın; Internet Relay Chat, her zaman insanların ismini chat sohbet odaları olarak da bildikleri gerçeklerden biri olarak, yerini dün de bugün de almaya devam edecektir.

Sohbet Siteleri ve Bugünü” üzerine bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.