Haberler

İran Heyeti Newyork’ta

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif başkanlığındaki heyet Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi (NPT) Gözden Geçirme Toplantısı için sabah saatlerinde Newyork’a hareket etti.

Muhammed Cevad Zarif burada ABD Dışileri bakanı ve mevkidaşı John Kerry, Avrupa Birliği Dış İlişkiler Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve 5+1 olarak tabir edilen dışişleri bakanlarıyla toplantılara katılacak.

Cevad Zarif’in yapılacak olan konferansta bir konuşma yapması bekleniyor. İran’ın bağlantısızlar hareketinin dönem başkanlığını yapması nedeniyle Zarif’in yapacağı konuşma daha fazla önem taşıyor.

İran ile BM’nin beş daimi üyesi olan ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ile Almanya’nın yapmış olduğu müzakereler neticesinde 2 Nisanda anlaşmaya varılmış taraflar 30 Haziranda anlaşma imzalanabileceği sinyallerini vermişlerdi.

İsviçrenin Lozan kentinde daha önce yapılan müzakerelerde anlaşma metninin hazırlanması için bakan yardımcıları düzeyinde Avusturyanın Viyana kentinde daha önce toplantı yapılmış ve metnin hazırlanmaya başladığı belirtilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.