Haberler

29 Yıl Sonra Çernobil

Çernobil faciasının yaşanmasının ardından 29 yıl geçmesine rağmen felaketin etkileri bölgede hissedilmeye devam ediyor. 1986 yılında meydana gelen facia sadece Ukraynayı değil Türkiye dahil bir çok ülkede uzun yıllar hissedildi.

Kazanın üzerinden geçen o kadar yıla rağmen reaktöre yakın bölgelerde hala yüksek oranda radyasyon mevcut. Bölgedeki yerleşim birimleri terkedilmiş adeta hayalet görüntüsünü almış. İnsanların aceleyle bıraktıkları eşyalar binalar hatta bankalar hala sapa sağlam ayakta olmasına karşın ne yazıkki bu bölgede artık insan yaşayamıyor.

Pripyat kasabası 1970’lerde çernobilde çalışanlar için kurulmuştu ve tesise uzaklığı sadece 3 kilometreydi, Pripyat kenti çevresinde ilan edilen yasak bölge 30 kilometre çapında ama 2 bin 600 kilometreyi kapsayan alanda en iyimser tahminle 100 yıl kimse yaşayamayacak.

Tek başınıza gitmenizin yasak olduğu bölge eğer bilimadamı değilseniz yada özel izin sahibi değilseniz girilemez nitelikte.

Nükleer tesis ziyaretinde ise ilginç kurallar mevcut yemek yemek sigara içmek eşyalara dokunma oturmak hatta çantanızı yere bırakmak ise kesinlikle yasak. Hatta ziyaretçiler tur öncesi kaza bölgesine özel olarak hazırlanan bir belgeyide okuyup imzalamak zorunda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.